מאמרים

עוד סיבה טובה מדוע כדאי להדפיס ספרי תמונות!

"העידן הדיגיטלי האפל"

"אבי האינטרנט", וינט סרף, מזהיר מפני ה"עידן הדיגיטלי האפל"
מאת פאלב גוש, כתב לענייני מדעים, אתר BBC News 

וינט סרף, מדען מחשב אמריקאי שנחשב לאחד מאבות האינטרנט, אומר שהוא מודאג מכך שכל התמונות והמסמכים שאנו שומרים במחשבים יאבדו בסופו של דבר.

 מר סרף, המשמש כיום כסגן נשיא בחברת גוגל, מאמין כי זה יתרחש מאחר והחומרה והתוכנה יהפכו  למיושנים. 

הוא חושש כי לדורות הבאים יהיה תיעוד מזערי, אם בכלל, של המאה ה-21, ככל שאנו נכנסים לעידן שהוא מכנה "העידן הדיגיטלי האפל" או "digital Dark Age". הוא מתמקד כיום במציאת פתרון לבעייה החדשה שמאיימת לחסל את ההיסטוריה שלנו. מר סרף השמיע את דבריו בכנס מדעי גדול בסן חוזה, ארה"ב.

החיים שלנו, הזיכרונות שלנו והתמונות המשפחתיות היקרות ביותר שלנו קיימים יותר ויותר כחלקי מידע - על הכוננים הקשיחים שלנו או ב"ענן". אבל ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, אנו מסתכנים באיבוד כל התמונות והזיכרונות שלנו בעקבות מהפכה דיגיטלית מואצת. 

"אני מודאג מכך מאוד" אומר מר סרף. "אתה ואני כבר חווים דברים כאלה. פורמטים ישנים של מסמכים או מצגות שיצרנו, כבר לא ניתן לפתוח או לקרוא בגרסה העדכנית ביותר של התוכנה, מאחר והתאימות לאחור (backwards compatibility) לא תמיד מובטחת.

 

 

 

 

 

 

 

 

"וכך, מה שיכול לקרות לאורך זמן הוא, שגם אם אנחנו צוברים ארכיון עצום של תוכן דיגיטלי, ייתכן שלא ממש נדע מה יש בו."

"קלף דיגיטלי"
וינט סרף מקדם רעיון לשמר כל פיסת תוכנה וחומרה, כך שהיא אף פעם לא תתיישן - בדיוק כמו מה שקורה במוזיאון - אבל בפורמט דיגיטלי, בשרתים בענן. 

אם הרעיון שלו יצליח, הזיכרונות היקרים לנו כל כך יכולים להיות נגישים לדורות הבאים.

"הפתרון הוא ליצור תמונת רנטגן של התוכן, מערכת ההפעלה והיישומים גם יחד, בנוסף לתיאור של המכונה שעליה הם פועלים, ולשמור עליהם לפרקי זמן ארוכים. תמונה דיגיטלית זו תשחזר את העבר בעתיד. "

פלאב גוש: "אולם, צריך חברה שתספק את השירות, וכמה חברות כבר ישרדו מאות שנים? אז איך אנחנו יכולים להבטיח שהזיכרונות האישיים שלנו וכל ההיסטוריה האנושית יישמרו בטווח הארוך? ייתכן שאפילו גוגל לא תהיה קיימת במילניום הבא". 

"כנראה שלא", צוחק וינט סרף. "אבל אני חושב שזה משעשע לדמיין שאתה עושה חיפוש בגוגל בשנת 3000. על תמונת הרנטגן שאנו מנסים ליצור להיות ניידת, כך שאוכל להעביר אותה מהענן של גוגל לכל ענן אחר, או להעבירה למכונה אחרת שברשותי. 

"המפתח כאן הוא שכאשר אתה מזיז את אותן פיסות מידע ממקום אחד למשנהו, עדיין תדע כיצד לפרוק אותם כדי לפרש את החלקים השונים בצורה נכונה. נוכל להשיג זאת אם אנו נקבע תקן אחיד לכל התיאורים. וזה הנושא המרכזי כאן - איך אוכל להבטיח בעתיד הרחוק שהסטנדרטים יהיו עדיין ידועים, ואני עדיין אוכל לפרש תמונת רנטגן זו שנוצרה בקפידה?"

הקונספט של מה שמר סרף מכנה "קלף דיגיטלי" כבר הודגם על ידי מר מאהאדב סאטינארינאן, פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטת קרנגי מלון.

"יש עדיין הרבה עבודה, אולם כבר הדגמנו את הרעיון המרכזי", אומר מר סרף. 

רשימת קישורים:

קישור למאמר באנגלית באתר BBC News

סרטון הראיון של וינט סרף

סרטון שבו הכתב פאלב גוש מציג כיצד הטכנולוגיה השתנתה והתקדמה

1800-800-083
פארק המדע, קרית ויצמן, ת"ד 150, רחובות
© כל הזכויות שמורות ל- אינדיגו