ימי עיון

סדנה ללקוחות – Lean מצוינות תפעולית

ב-8 באוקטובר, 2013, בשעות הצהריים, הגיעו למשרדי HP אינדיגו בקרית גת כ-20 לקוחות (כ-50 משתתפים), כדי להשתתף בסדנה בנושא שיטת Lean מצוינות תפעולית או בשמה המוכר יותר "הניהול הרזה".

את המפגש הנחו נציגים מחברת AVIV AMCG, שהיא חברה בינלאומית לניהול וייעוץ רב-תחומי. החברה מספקת ללקוחותיה שירותי ניהול וייעוץ מקיפים הדרושים לשם הצלחה עסקית ומשקיעה משאבים רבים במחקר ובפיתוח של גישות ניהוליות. 
 

המפגש התמקד בשיטת הניהול הרזה, כיצד מובילה השיטה להתייעלות תפעולית, שיפור תהליכי ייצור, הגדלת התפוקה, חיסכון בזמן ובכסף, ומהם השינויים התרבותיים הכרוכים במעבר לשיטה זו. 

 
המפגש החל בארוחת צהריים קלה ובדברי ברכה מפי שלמה מנשרוף, מנהל פעילות ישראל ב-HP אינדיגו. לאחר מכן נשא דברים יריב בן יוסף, מנהל יצור חומרה ב- HP אינדיגו. יריב הסביר מהם עיקרי המתודולוגיה הניהולית של ה"הניהול הרזה", המתמקדת בהקטנת הבזבוז ואספקת ערך מוסף ללקוח. הוא סיפר כי אנשי HP אינדיגו יצאו למספר השתלמויות בנושא בחברת טויוטה ביפן, שפיתחה את שיטת ,Toyota Production System שחוללה מהפכה בענף הרכב והשפיעה גם על תעשיות אחרות.  HP אינדיגו מיישמת במפעליה בהצלחה רבה את עקרונות השיטה מזה מספר שנים.

 

גילת ערב, שותפה ומנהלת חטיבת הלקוחות בחברת Aviv AMCG הציגה את החברה, הסבירה מונחי יסוד בשיטת הניהול הרזה והציגה סיפורי הצלחה של החברה בתחום בעקבות עבודתה עם חברות מובילות כמו צורון, מולטילוק ו- Tower.
 

איתן ראובני, מנהל תחום פיתוח ארגוני בחברת אביב, הסביר כיצד מנהלים את השינוי והמעבר לשיטת הניהול הרזה ומהו השינוי התרבותי הכרוך בתהליך זה. 
 

לאחר ההרצאות הוזמנו האורחים לסיור מעניין במפעלי הייצור של HP אינדיגו כדי להיווכח במו עיניהם כיצד עובדת השיטה ואיך היא מיושמת בתהליכי הייצור היומיומיים במפעלים. 

 

מה זה "ניהול רזה"? (1)
ניהול רזה הוא מתודולוגיה ניהולית, המתרכזת בהקטנת הבזבוז ואספקת ערך מוסף ללקוח. השיטה מתמקדת בייעול זרימת המידע והחומר, על ידי הקטנת הבזבוזים באמצעות עקרון טויוטה. צמצום הבזבוז במפעל גורם להגדלת האיכות, הקטנת זמן הייצור והקטנת ההוצאות. כלי העבודה של הייצור הרזה כוללים ניתוח מתמיד של תהליכים.

 

מתודולוגיית ה -Lean מקורה במפעלי טויוטה. המתודולוגיה נגזרת מאסטרטגיה של המפעל, וממוקדת בביצוע הפעולות המוסיפות ערך ללקוח ולארגון. המתודולוגיה מיושמת בעזרת הכלי Toyota Production System או TPS. המתודולוגיה מתאימה לתחומים רבים כמו תעשייה, תפעול, הנדסה, יצור ועוד ועוד. 

 

 

שיטה זו מתמקדת בצמצום הבזבוז בשבעה תחומים:
ייצור עודף
המתנה ותורים
שינוע
עיבוד חלקי
מלאי
תנועות מיותרות
תוצרת פגומה

(1) מבוסס על הערך "ייצור רזה" בויקיפדיה.

1800-800-083
פארק המדע, קרית ויצמן, ת"ד 150, רחובות
© כל הזכויות שמורות ל- אינדיגו